Termékekkel kapcsolatos információk

  • szükséged lesz egy úgynevezett applikációs lapátra (simító), amellyel rá tudod simítani a felületre az öntapadós fóliát
  • éles tapétavágó késre (szike)
  • ceruzára, amivel jelölni tudsz
  • mérőszalagra a felület méréséhez
  • ollóra

Az applikációs lapátot (simítót) és az univerzális tapétavágó kést (szike) itt találod:

Továbbá szükséged lehet még:

  • csavarhúzóra a fiók kihúzó gombjának, vagy a szekrény ajtajának leszereléséhez
  • hőlégfúvóra, vagy egy nagyobb teljesítményű hajszárítóra
  • szórófejes flakonra (ha a felület benedvesítésére van szükség)

Az öntapadós fólia felhelyezése rendkívül egyszerű. A felületet fóliázás előtt mindig tisztítsd meg gondosan, hogy a felszíne por és zsírmentes legyen.

A fóliát mindig picit nagyobb méretűre vágd, mint a fóliázandó felület. A mérésnél segítségedre lesz a fólia hátoldalán található beosztás.

Ha méretre vágtad az öntapadós fóliát, kis részen távolítsd el a hátoldali hordozóréteget, körülbelül 10 cm szélességben, majd helyezd a fóliát a száraz (esetleg vízzel enyhén benedvesített) bútorfelületre.

Felhelyezéskor igazítsd a felület éléhez a fóliát, pici ráhagyással, amit majd a végén levágsz szikével, majd középről kifelé haladva lassan, a simítóval szorítsd ki a fólia alól a levegőt (ha előzőleg benedvesítetted akkor a felesleges vizet).

Ha a felhelyezés közben a fólia félrecsúszik, óvatosan visszahúzhatod és újra lesimíthatod. A diszperziós ragasztó teljes ragasztóereje ugyanis csak 24-36 óra elteltével alakul ki.

Egy éles tapétavágó késsel távolítsd el a fólia felesleges részét az egyenes élek mentén és simítsd le még egyszer a fóliát. Elkészültél!

Ha légbuborék marad a fólia alatt, a felületre merőlegesen egy tűvel szúrd meg a buborék tetejét, majd a simítóval óvatosan, minden irányba simítsd el.

Általánosságban elmondható, hogy a felület, melyre szeretnéd feltenni az öntapadós fóliát, mindig gondosan megtisztított, por és zsírmentes felület legyen. Az alapos tisztítás érdekében a felületet lefújhatod pl. ablaktisztító folyadékkal, majd gondosan töröld szárazra.

Amennyiben csempét, zuhanyfülkét vagy egyéb üveg felületet dekorálnál az öntapadós fóliával, akkor figyelj arra, hogy szilikonos tömítőanyagra a fólia nem tapad. Ha teljesen vízzáró felületet szeretnél, akkor minimum 5 mm átfedéssel tedd a fóliát egymásra.

Ha falra szeretnéd felragasztani számolj vele, hogy mésszel, mésztartalmú festékkel festett falra az öntapadós fólia nem fog feltapadni. Az ilyen falat érdemes előtte diszperziós festékkel átfesteni, és arra fóliázni.

A széleket, sarkokat érdemes mindig átfedéssel csinálni, és ha végeztél, a jobb tapadás érdekében egy hajszárítóval alacsony hőfokra kapcsolva, körülbelül 30 cm távolságról fújd át a felületet. Ezzel picit lágyul a fólia, és a ragasztó jobban “megfogja”, segít a szélek felpöndörödésének elkerülésében.

A kezeletlen fa felületeket fóliázás előtt mindenképpen szükséges alapozóval (pl. akril bázisú) előkezelni.

Természetesen igen. Nem dörzsölő, puha anyagú száraz ronggyal tisztítsd meg a felületet, makacsabb szennyeződések esetén nem maró hatású normál háztartási tisztítószerrel.

A tisztítószert lehetőség szerint ne közvetlenül a fólia felületére, hanem a rongyra tedd, és óvatosan töröld át a felületet.

Igen, de a felhelyezésnél ügyelj arra, hogy a felületet gondosan megtisztítsd, hogy az teljesen zsír és pormentes legyen. Szilikonos felületekre, tömítőanyagokra nem tapad az öntapadós fólia. Ha teljesen vízzáró felületet szeretnél, akkor a felhelyezésnél egymás mellé két fóliaréteget legalább 5 mm átfedéssel tegyél fel.

Gyári adatok szerint legfeljebb 80°C fokig hőálló az öntapadós fólia, -10°C és +50°C fok közötti hőmérsékletnek minden gond nélkül ellenáll.

A meleg tényérok vagy poharak nem okoznak gondot a felületnek, de ahhoz, hogy a fólia sokáig szép és karcmentes maradjon, használj edényalátétet a forró edényekhez, például akkor, ha a konyhapultodat fóliáztad le.

Ne használj éles késeket sem a fólia felületén, inkább egy vágódeszkán vágj.

Igen, de gondoskodj arról, hogy a felület teljesen tiszta legyen, mielőtt a fóliát ráteszed.

Először fedd le a teljes felületet a fóliával, a bemarásokat és ívelt széleket hagyd a végére. Egy tűvel szúrj apró lyukakat a bemarásokhoz, hogy a levegő majd szabadon kiáramolhasson a fólia alól.

Hőlégfúvóval, vagy egy nagyobb teljesítményű hajszárítóval enyhén kezdd el melegíteni a bemarás felett a fóliát, hogy a meleg hatására rugalmasabbá váljon. A bemarásokhoz használj puha rongyot vagy a simító filccel borított felületét, hogy a felmelegített fóliát óvatosan be tudd simítani a mélyedésekbe.

Az ívelt éleknél a melegítés után óvatosan húzd meg picit a fóliát, és jól simítsd rá az élekre, majd hajtsd be a felület alá.

Vigyázz! Óvatosan dolozz vele, mert a hő hatására a fólia lágyabb lesz, így könnyebben szakad!

Természetesen! Csak fogd meg a szélénél a fóliát és óvatosan húzd le a felületről.

Az esetleges ragasztómaradék etanollal vagy meleg szappanos vízzel eltávolítható. Ha a fólia makacsul ragaszkodik a felülethez, akkor melegítsd először egy hajszárítóval és utána sokkal könnyebben el lehet távolítani.

Igen, bár a gyártó kifejezetten beltéri használatra javasolja, saját felelősségedre kedved szerint próbálhatod ki egyéb felületeken is.

Az időjárás viszontagságainak kitett fólia valószínűleg kevésbé lesz tartós, mintha beltéren használnád.

Az öntapadós fóliák környezetbarátak, nehézfémmentesek, kizárólag oldószermentes diszperziós ragasztó alkalmazásával készülnek. DIN EN ISO 105-B02 szabvány szerint színtartók, és a DIN EN ISO 105-X12 szabvány szerint ellenállnak a súrlódásnak és a dörzsölésnek. 

Nem találtad meg a választ?

További segítségre van szükséged?

Küldj üzenetet!